Pierwsza pomoc dla dzieci.

1. Przywracanie oddechu i akcji serca.

    Zdarza się, że u dziecka, w wyniku urazu, niewyczuwalny jest oddech i tętno. Wówczas należy
    bezzwłocznie wezwać pogotowie i rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.

  • Sztuczne oddychanie. Upewnij się ,że malec nie oddycha ( klatka piersiowa nie unosi się). Rozpocznij sztuczne oddychanie.

U małego dziecka – połóż je na wznak i odchyl głowę do tyłu. Obejmij wargami jego usta
 i nos. Wdmuchuj powoli 2 razy powietrze, aż klatka piersiowa się uniesie. Sprawdź, czy jest wyczuwalne tętno. Gdy klatka piersiowa nie unosi się (brak oddechu) upewnij się , czy nic nie blokuje dróg oddechowych. Jeżeli nadal brak tętna, wdmuchnij powietrze około 20 razy w ciągu minuty i sprawdź, czy jest tętno, jeśli nie, przystąp do masażu serca.

U dziecka starszego – połóż je na wznak i odchyl głowę do tyłu, jednocześnie podciągając żuchwę do góry. Ręką zatkaj nos, zrób 4 wdmuchnięcia w usta. Sprawdź tętno i postępuj tak, jak u małego dziecka.

Ważne! Tętno u malutkiego dziecka sprawdzaj palcami: wskazującym i środkowym na tętnicy na ramieniu (miedzy łokciem a pachą ) od strony wewnętrznej. U starszego dziecka na tętnicy szyjnej.

  • Masaż serca. Ten rodzaj reanimacji wykonujemy, gdy dziecko nie oddycha i niewyczuwalne jest u niego tętno.

U malutkiego dziecka. Dziecko leży na plecach na twardym podłożu. Palce ( wskazujący i środkowy) umieść na końcu mostka, poniżej wysokości brodawek piersiowych. Uciskaj dość szybko klatkę piersiową 5 razy i zrób jedno wdmuchnięcie w usta i w nos dziecka. Ponownie 5 razy uciśnij szybko klatkę piersiową i wykonaj jedno wdmuchnięcie w usta i w nos. Te czynności powtarzaj do momentu przybycia lekarza.

U dziecka starszego. Ułóż całą dłoń na środkowej części mostka. Drugą oprzyj na podłodze. Ramiona wyprostuj i ustaw prostopadle do dłoni. Uciskaj klatkę piersiową 5 razy, potem wdmuchnij powietrze w usta dziecka ( zatykając jego nos). Powtarzaj tę czynność, aż przybędzie pogotowie.

Ważne!  Co minutę sprawdzaj tętno i oddech.

2. Utrata przytomności. Gdy dziecko straci przytomność – nie reaguje na bodźce, ciało jest bezwładne, a skóra blada. Ale maluch oddycha i jest wyczuwalne tętno.

  • Pobudzenie reakcji nieprzytomnego dziecka. Sprawdź , czy dziecko oddycha. Poznasz to po szmerze oddechowym, powiewie powietrza na swoim policzku, podnoszeniu się klatki piersiowej. Jeśli tak, próbuj pobudzić dziecko potrząsając nim lekko i wołając jego imię. Jeśli nie oddycha, połóż je na lewym boku. Jedną nogę zegnij w kolanie, aby ciało leżało stabilnie. Powoli odwróć je twarzą na bok i połóż dłoń na policzek. Malutkie dziecko połóż na brzuszku. Pozycja taka ułatwia oddychanie i zapobiega ewentualnemu zakrztuszeniu się wymiotami. Wezwij pogotowie ratunkowe.

Jeśli w ustach dziecka znajdują się ciała obce lub wymiociny, delikatnie usuń je palcem.

  • Porażenie prądem. Natychmiast wyciągnij wtyczkę lub wyłącz główny bezpiecznik. Nigdy nie dotykaj kabla pod napięciem gołymi rękami. Jeśli musisz go podnieść, użyj do tego suchego, niemetalowego przedmiotu ( kij od szczotki, zwinięta gazeta, gruby sweter). Nie zmieniaj jego ułożenia. Mogło odnieść poważne obrażenia. Sprawdź czy oddycha i ma tętno. Wezwij pogotowie ratunkowe i rozpocznij reanimację. Jeśli nie możesz odłączyć prądu, nie dotykaj dziecka gołymi rękami.

Ważne!  Dziecko porażone prądem musi zbadać lekarz.

  • Zadławienia . dzieci mogą się zadławić jedzeniem lub małym przedmiotem. Dławiącemu się maluchowi trzeba natychmiast pomóc.

Malutkie dziecko.  Dziecko, które się zadławiło nie może mówić ,kasłać, płakać, jego twarz czerwienieje, a następnie staje się sina. Jeśli ciało obce jest niewidoczne, nie staraj się go wyciągnąć. Najpierw wezwij pogotowie. Następnie dziecko umieść na swoim przedramieniu, twarzą do dołu. Środkową częścią drugiej dłoni kilkakrotnie uderz dziecko między łopatki. Jeśli to nie pomoże, połóż je na plecach. Trzema środkowymi palcami uciskaj dość mocno dolną część mostka. Powtarzaj czynność 5 razy. Dziecko powinno zacząć kasłać. Wysuń żuchwę do góry, a język do przodu i jeśli ciało obce jest już widoczne w jamie ustnej, wyjmij je palcem wskazującym drugiej ręki.

Ważne! Jeśli malec nie oddycha, wdmuchnij dwa razy powietrze do jego płuc, jeśli podczas tej czynności klatka piersiowa nie unosi się, powtarzaj czynność rozpoczynając akcję od uderzenia między łopatki.

Dziecko starsze. Gdy najmniej trzyletnie dziecko zadławi się i nie kaszle, nie może mówić ani oddychać – zastosuj następujący manewr: w pozycji stojącej obejmij dziecko od tyłu w pasie. Dłoń zwiniętą w pięść z kciukiem w stronę brzucha dziecka przyłóż tuż nad pępkiem. Drugą ręką obejmij pięść. Wykonaj kilka pchnięć w brzuch, kierując pięść do góry w stronę żeber. Manewr ten trzeba powtarzać do momentu wykrztuszenia przez dziecko obcego ciała.

Ważne!  Tej metody nie można stosować u niemowląt.

Ciało obce:

W uchu – nic nie rób. Idź do laryngologa.

W nosie – starsze dziecko powinno postarać się wydmuchać nos. Gdy ciało obce nie wypadnie, jak najszybciej idź do laryngologa.

W oku – nie pozwól dziecku trzeć oka. Zrób zimny okład i zaklej je szerokim plastrem z opatrunkiem.

Nie wyjmuj niczego samodzielnie.

  • Ukąszenia przez owady.

Komar, mrówka, meszki.

-         Objawy: słaby ból, zaczerwienienie, obrzęk.

-         Co robić? : na bolące miejsce połóż zimny okład z mokrej, oziębionej chusteczki.

      Ważne! Dzieciom do drugiego roku życia nie przykładaj kostek lodu.

      Osa, pszczoła, szerszeń.

-         Objawy: miejsce jest zaczerwienione, swędzące, obrzmiałe i bardzo bolesne.

-         Co robić? : delikatnie usuń żądło, jeśli jest widoczne. Przemyj miejsce wodą z mydłem, przyłóż zimny okład lub wacik nasączony wodą utlenioną

      Ważne!  Wezwij pogotowie ratunkowe, jeśli dziecko zostało użądlone wielokrotnie.

Pająk.

-         Objawy:  zaczerwienienie, swędzenie.

-         Co robić? : Przemyj miejsce wodą z mydłem, przyłóż zimny okład . Jeśli pająk ukąsi w okolicy oka i spuchnie powieka, zgłoś się do lekarza.

      Ważne! Ukąszenia przez pająka może pozostawić obrzęk nawet na kilka dni.

      Kleszcz.

-         Objawy: wyraźnie widoczny, ciemny odwłok owada, który zaczepił się w skórę dziecka.

-         Co robić? : Usuń kleszcze pęsetą. Koniecznie staraj się usunąć owada w całości. Przyłóż zimny okład.

      Ważne!  Kleszcza nie wolno smarować żadnym tłuszczem. Jeśli przebywamy w rejonach zagrożonych występowaniem kleszczowego zapalenia mózgu, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

  • Zatrucia.

  Trujące lekarstwa    

-         Objawy: wymioty, silny ból brzucha, trudności z oddychaniem, drgawki, senność lub nietypowa dla malca pobudliwość.

-         Co robić? : natychmiast polecić dziecku wypłukanie ust wodą, następnie do picia podaj herbatę  lub letnią wodę. Nie powoduj torsji, jedź do najbliższego szpitala

 Zabierz ze sobą opakowanie po truciźnie lub lekach. Jeśli dziecko przestało oddychać, wezwij pogotowie ratunkowe, a czekając na lekarza rozpocznij reanimację     

  • Skaleczenia.

   Opatrunki:

Rodzaj rany

Cechy

Opatrunek

Kiedy do lekarza

Kłuta, cięta

Krawędzie rany gładkie i równe

Sterylna gaza z plastrem

Gdy nie możemy zatamować krwawienia, rana jest głęboka

Kąsana

Brzegi nierówne, poszarpane

Sterylna gaza z plastrem

Zawsze, ponieważ jest bardzo duże ryzyko zakażenia

Oparzenia I i II stopnia

W I stopniu skóra jest zaczerwieniona, a w II stopniu pokrywają ją pęcherze

Sterylna gaza

W każdej sytuacji

Otarcie, zadrapanie

Uszkodzona jest tylko skóra

Sterylna gaza z plastrem

Gdy pojawi się zakażenie ropne, zaczerwienienie, a ból się nasila

 

  • Złamania

Złamana kość: przy każdym złamaniu należy zgłosić się do lekarza. Gdy dziecko doznało urazów pleców i szyi, nie zmieniaj jego położenia i wezwij pogotowie ratunkowe. Kiedy złamało sobie nogę lub rękę, a rana jest otwarta i krwawi, przyłóż delikatnie jałową gazę i czekaj na lekarza. Jeżeli podejrzewasz, że dziecko złamało rękę, załóż tymczasowy temblak z dużej chusty.

Uraz głowy. Zrób zimny okład. Jeżeli dziecko straciło przytomność, skontaktuj się z lekarzem.

  • Oparzenia i odmrożenia:

 Oparzenia:  miejsce należy polać zimną wodą lub obłożyć zimnym kompresem ( przez pół godziny). Oparzone miejsce owiń zimnym ręcznikiem. Po ok. 10 minutach przyłóż jałowy opatrunek. Jeżeli nie masz go w domu, pozostaw ranę nie przykrytą. Skontaktuj się z lekarzem, a w przypadku małych dzieci i dużych oparzeń – wezwij pogotowie.

Odmrożenia: należy malucha ogrzać własnym ciałem ( pozycja na małpkę, a stópki pod moje pachy). W ciepłym pomieszczeniu należy zdjąć z dziecka mokrą odzież i owinąć w ciepłą pościel, podnieść temperaturę w pomieszczeniu i podać rozgrzewający napój.